Sprawozdanie z wycieczki do lasu dzieci z grupy starszaków

14. października 2010 roku w godzinach 9.00 – 12.00 dzieci z oddziału II uczestniczyły w wycieczce do Lasu Wolskiego. Opiekunkami były panie: Małgorzata Stochel i Anna Powroźnik.

Celem wycieczki było:

-      Rozbudzanie potrzeby kontaktu z przyrodą;

-      Nauka odpowiedzialności za zwierzęta dziko żyjące.

-      Uświadamianie odpowiedzialności za stan środowiska w najbliższej okolicy;

-      Dostrzeganie zmian zachodzących w otaczającym środowisku jesienią;

-      Promowanie wśród dzieci zdrowego trybu życia;

-      Zwrócenie uwagi na piękną kolorystykę lasu, barwy jesieni;

oraz kształcenie postaw w zakresie:

-      Kształtowania nawyków kulturalnego obcowania z przyrodą ;

-      Kształtowania wrażliwości na środowisko przyrodnicze, szacunek dla niego, wrażliwość na piękno przyrody;

-      Wyrabianie pozytywnych cech charakteru jak: spostrzegawczość, zdyscyplinowanie, odpowiedzialność;

Na trasie wycieczki – szlakiem żółtym (Aleja Wędrowników - Polana przy Klasztorze Kamedułów – ZOO) dzieci obserwowały drzewa, krzewy, rośliny, zwierzęta, ptaki. Trzeba je było nazwać. Znaleźliśmy takie grzyby, jak: muchomor czerwony, opieńki. Dzieci wypowiadały się, dlaczego nie można zrywać muchomorów. Natomiast z drzew dzieci rozpoznały: dęby, kasztanowce, brzozę i modrzew. Zwróciliśmy też uwagę na krzewy: paproć i czarny bez. Doszliśmy do Sikornika. Tu na polanie dzieci grały w piłkę, budowały z liści kopce dla jeży, bawiły się w chowanego. Następnie udaliśmy się szlakiem żółtym w kierunku Kopca im. Piłsudskiego do Alei Wędrowników przy ZOO. Tutaj dzieci obserwowały sarny, jelenie, kucyki i osiołki podczas karmienia i odpoczynku. Rozmawialiśmy na temat przygotowania się tych zwierząt do zimy, sposobu odżywiania, zwyczajów tych zwierząt.

W drodze powrotnej obserwowaliśmy wiewiórki. Dzieci postanowiły, że w przedszkolu wykonają papierowe wiewiórki i umieszczą je w kąciku przyrody. Zebraliśmy do kącika przyrody szyszki, żołędzie, kasztany. W trakcie całej wycieczki zwracaliśmy uwagę na piękno kolorowych liści, porównywaliśmy różne dźwięki w lesie – np. szum drzew, szelest liści, ocieranie się konarów drzew o siebie. Dzieci wypowiadały się również nt. wypraw do lasu z rodzicami i dzieliły się wrażeniami z dzisiejszej wycieczki.

O godzinie 12.00 wróciliśmy do przedszkola. Wycieczka była bardzo interesująca i udana.

Opracowała: Małgorzata Stochel